Typy, rady, info

Typy k digitalizaci

  • Po zdigitalizování první kazety a převedení do mp4 je dobré porovnat výsledek s původním záznamem. V jednom okně pustíme nahrané originální video a v druhém výstupní video. A porovnáme, jestli nedošlo k výraznému zhoršení kvality.
  • Pokud přehráváte opravdu staré kazety, je dobré vypnout TBC na videu. Jinak mi docházelo ke zkreslování zvuku a občas bylo slyšet praskání. Dlužno dodat, že pokud vpynete TBC, vypnete tím i další funkce, které obraz upravují. TBC je u VHS přehrávačů JVC navázán na funkci NR (redukce šumu). Právě tyto funkce dělají z JVC VCR tolik respektované přístroje. Pokud máte pokročilé digtializační zařízení, jako např. Canopus ADVC300, to má svého druhu TBC zabudováno také. Samozřejmě pak můžete zkusit ladit redukci šumu přímo v Canopusu. Ale pokud je to možné, je lepší to nechat na samotném videorekrodéru.
  • U některých starých kazez mi docházelo k vypadávání obrazu (auto-tracking). Docela pomohlo párkrát kazetu přetočit na konec a zpět. Přišlo mi, že je to pak lepší.
  • Před digitalizací každé VHS je dobré ji zběžně přehrát a najít optimální nastavení Jasu a kontrastu tak, aby nebyl obraz přepálený ale ani moc tmavý
  • Při hledání správného jasu je také dobré najít optimální nastavení hlasitosti. Ve virtualdub lze zobrazit Volume meter (menu Audio). Špičky zvuku by se měli pohybovat kolem -6db až -3db.
  • Pokud byste nahráli z jakéhokoliv důvodu film a obraz zvlášť (na 2x), tak to rozhodně není dobrý postup. Spojit nejdou a budou se rozcházet. Pokud chceme audio stopu dodatečně upravit v jiném programu, tak buď zaznamenávat audio v jiném programu a nebo extrahovat audio z již nahraného videa (např ve virtual dub je export wav)
  • Nejdříve je dobré zdigitalizovat kompletně jednu kazetu. Pak ověřit, že je výsledek dobrý a pokračovat v dalších.
  • Před nahráváním je potřeba si ověřit, které korekce na videu je potřeba zapnout pro dosažení nejlepšího výsledku (TBC,NR,BEST). Nejlépe nahráním několika zkušebních minut
  • Před každým nahráváním je dobré si ověřit, že je vše nastaveno opravdu správně (fitry na videorekorderu, virtualdub, sw filtry na canopusu)


Celá digitalizace a zkoumání jak na to nebyla moc jednoduchá. Takže jestli máte pár kazet, rozhodně se vyplatí to přenechat někomu, kdo se tím zabývá.

Můžete si třeba nechat provést digitalizace VHS kazet zde s výborným poměrem ceny/kvality. Pokud zas tolik nezáleží na 100% kvalitě, dá se využít low-cost varianta (karta AverMedia EZMaker + stávající video, propojení přes SCART a CINCH a zvuk digitalizovat ve zvukové kartě).Výsledek není úplně nejlepší, ale může stačit. Pro digitalizaci více kazet a v lepší kvalitě bych rozhodně volil externí převodník a kvalitní video :-).

Na kolik přijde v roce 2016 takové vybavení? Canopus ADVC300 jde koupit na ebay od cca 7.000 do 10.000 Kč. Levnější ADVC 100 nebo 110 5.000 až 7.000 a ADVC50 kolem 3.000 Kč. Započítávám do finální ceny i poštovné z USA a cla. Jinde než z USA tyto přístroje k dostání prakticky nejsou.

Pokud jde o video, tam jsou ceny velmi variabilní. Nechcete-li šlápnout vedle, je jasná volba JVC. Cena se odvíjí od zachovalosti a modelové řady. Nejlepší jsou modely HR-S7600 a výš, HR-S8600 a výš a HR-S9600 a výš. Tyto modely mají TBC/NR/BEST/3R.

Zachovalé video z řady 7600 a výš jde občas koupit na aukru nebo na bazoši od cca 4-5.000 Kč. Vyšší modely opět hlavně německý ebay. Řada 9600 stojí kolem 10.000 Kč. Ale najdou se i prodejci, kteří prodávají kousky "jako nové" kolem 30.000 Kč.

Srovnejte si tak na kolik Vás vyjde nákup vlastní techniky a jaký je ceník digitalizace VHS u firmy, která se jím zabývá.

Rozdíl mezi výše zmíněnými modelovými řadami je v rozlišení, resp. jemnosti detailů, kontrastu a ostrosti, jaké jsou schopné z VHS kazety vytáhnout. Nejvyšší řada má kresbu i tam, kde nižší modely produkují už jen šmouhy . Nižší modely mají taky o dost silnější odšumění. U pásek z velmi silným šumem to může být i výhoda. Ale ztratí se tím hodně detailů, tam kde detaily jsou. Tam kde je jen šum vám to ale může být jedno.

Výhodou nákupu z Německa, Holandska nebo Británie (prodávají se hlavně odsud) je, že neplatíte clo a dodání je v řádu dnů. Z USA počítejte kolem 3 týdnů, pokud prodejce vyřídí zaplacení celní poplatků sám. Pokud to nechá na Vás, ztvrdne vám zásilka ještě na nějaký ten den v ČR v celním skladu, než dodáte prohlášení, které Vám zašlou poštou.